Najít dotaz:

Kastrace feny

Ahoj, jaký máte názor na kastraci feny. Fenku nemám na chov. Mění se nějak zásadně chování feny po kastraci a můžou vzniknout nějaké zdravotní problémy? Nebo zastáváte názor, že by fena měla alespoň jednou mít štěňata.

Petra

Odpovědi ostatních uživatelů

 1. Beáta odpovídá:

  Názor že alespoň jednou by měla mít fena štěňata je opravdu velmi ZASTARALÝ. Než všechny ty tělesné a hormonální změny jednou – to raději vůbec. Navíc vaše fenka není chovná – je bez PP (průkazu původu)? Myslím že takových pejsků jsou plné útulky… A jste si jistá, Petro, že se dostanou štěňata do dobrých rukou? A máte jistotu že je všechny udáte?
  Mám fenky dvě, obě kastrované. Obě v průběhu života měly falešnou březost, a obě nakonec pro totéž – zánět dělohy – byly kastrované. Jejich chování se nijak nezměnilo. Naopak já jsem mnohem víc v klidu, nemusím se obávat jejich nechtěného nakrytí v době hárání a také když se hlásím na nějakou psí akci (agility, dog dancing…) nemusím se nervovat jestli bude některá hárat nebo ne.
  U obou proběhla kastrace bez problémů, rychle se hojily…
  Obě jsou pořád stejně štíhlé, nepřibraly ani o fous. Takže i tuto pověru, že kastrovaní jedinci tloustnou, můžu vyvrátit.
  Snad vám moje odpověď bude alespoň trochu k užitku…

 2. marcela odpovídá:

  Souhlasím s Beátou,to že fenka má jednou štěňata,nemá pro ni žádný přínos,spíše naopak.Kastrací předcházíte nechtěnému nakrytí,pseudograviditě či zánětu dělohy.Já jsem nechala svou fenku kastrovat na veterinární klinice Medipet a jsem velmi spokojena.Kastrace je dnes už běžný zákrok,a zdravotní problémy nastávají jen vyjímečně.Takže mohu pouze doporučit.

 3. Milka odpovídá:

  Já s kastrací nesouhlasím.Já mám fenku po císařském řezu vykastrovanou.Nyní je nemocná bere léky.Je tlustá i když málo jí.Snažím se chodit sní co nejvíc ven.Taky má pohyb na baráku.Má kýlu.Nikdy bych dobrovolně už nedala kastrovat.Mám ještě další fenky a štěnátka nechci.Nechci být množitelka bezpapíráku těch je dost.Mám je pro radost.Přítel dopadl s fenkou po kastraci stejně, navíc učůrává.Jsou pod ní pokaždé malinké loužičky nebo pár kapek.Asi se zrovna u nás kastrace nevyvedly.

 4. Jana odpovídá:

  Hezký den, jsou to čtyři dny, co jsme nechali naši 16-ti měsíční fenku vykastrovat. V pátek večer jsme si ji přivezli ještě v polospánku. Za dvě hodinky byla úplně probraná a už i pila. Je to sice venkovní pejsek, který miluje svoji boudu a pohyb na zahrádce, ale báli jsme se jí tam nechat samotnou. Takže tu první noc jsem s ní strávila v koupelně.Moc toho chudinka nenaspala a já taky ne. Brzy ráno jsme ji vzali ven na trávu a tam se vyčůrala a nám se ulevilo, že to funguje:). Přes den byla s námi doma, ležela na chodbě, vyjukaně na nás koukala, co jsme jí to provedli a popravdě byla na nás hodně naštvaná, ani se na nás nepodívala. To byl docela smutný pohled…Další den si vzala šunku, spali jsme spolu na chodbě a odpoledne už s námi byla venku na zahradě, tak to pokračovalo i následující den. Dnes už poblafávala po pejscích a cyklistech co nám chodí podle plotu. Teď chrupe zase na chodbě ve svém provizorním pelíšku a musím říct,že se jí tady s náma začíná moc líbit. Snad si venku zase zvykne a nebude se jí stýskat, po tom,že tady nebude s námi. Kastrace nás vyšla na 3200,- Kč, do pátka bere antibiotika a v ten den jí vyndají stehy. Zatím to vypadá, že vše dopadlo v pořádku, ŤUK ŤUK. Jediná věc, kterou musíme hlídat, je aby si tu ránu moc nelízala, jinak je pooperační péče v celku nenáročná…..

 5. Lenka L. odpovídá:

  Souhlasím s Beátou,sama mám 3 kastrované fenky,vše bez problémů,jsou v pohodě,přijde mi že jsou čilejší.

Přidat odpověď

*